4.11.2011 г.

Вафла "Жакузи с ман'кенки"

Това е! Това е върхът на еволюцията на бг криейтива за последните години. Достоен за образец на ъндърграунд маркетинга в България. Фамозно име и брандиране, което предопределя съкрушителния успех на лонч-а. Дори Tоп 9 бг имена на вафли ,при това взети заедно, бледнеят пред това чудо на брандинга, нейминга и всичко каквото се сетите още. Очаквам естествено феноменални продажби, които ще взривят 'де що има канали на реализация.
Поздрав за всички копирайтъри, ето такива слова продават! Взимайте пример!



Share

2.11.2011 г.

Opel Insignia

Причината да напиша нещо за тази реклама е, че ми прикова вниманието на първо гледане. И въпреки, че не е кой знае какво, начинът по който е построена я прави малко по-различна от останалите реклами на коли и спомага за запомнянето й. Като с основна заслуга затова са тихия и заглушен музикален фон, и ако може така да го наречем хипнотичния войс овър. Може да отбележим и рязката смяна на кадрите и получаваме нещо запомнящо се, с не чак толкова много усилия за направата му. В края трябва да се отбележи и пълната пауза на музикалния фон при представянето на модела в "пълния му блясък".

Пример за това как сполучливото напасване звуковите елементи, които по принцип са второстепенни, може да се окажат в крайна сметка решаващи за цялостния рекламен продукт.
Share

25.10.2011 г.

Топ 9 бг имена на млека!

След успеха на Топ 9 бг имена на вафли е ред и на млеката, които предлагат още по-голям криейтив.


9. Мляко Милица.







8. Мляко Стил. Стилна осма позиция








7. Мизия Милк









6. Евридика Немислимо е да се размине без гръцка митология при имената на млеката. Жената на Орфей с подобаващо шесто място.






5. Тонус. Просто няма как сутрин за по-добър тонус да не изядете една такава кофичка.











4. Хипноза. Добре познатата Хипноза, но интересното тепърва предстои!










3. Падеж. Много креативност и авангардност се изисква за да сложиш такова име на мляко, и затова няма как да не е в челната тройка. Доста малко хора дори след дълго премисляне биха достигнали до това име.





2. На дядо. Е нямаше как, след като има "На баба", за да има равновесие на половете трябва и нещо на дядото да се кръсти. Още по-култов е малкият надпис долу вдясно "от село". Разбира се дядовците са сериозни и за под 4% не се занимават като бабите. Истински "мачизъм" струи от опаковката.







1.Табу. Не е нужен коментар просто.








За финал, един бонус - Айрян Агресия



Share

20.10.2011 г.

Goldman Sachs - Heart & Focus Ad

Не съм писал по тази тема, но и на нея трябва да и дойде времето. Ако сте гледали филма "Inside Job", сигурно вие е ясно какво имам предвид. Рекламата е черно бяла, може би за да подчертае сериозността на предлаганите услуги.


Рекламата едновремено представя, визуално и наративно, ползите от услугата. Като естествено се е целяло постигане на стилен и премиален ефект. Най-силен е краят, с репликата "They say it's lonely at the top", което е срещано и в реклами на The Economist. И след това се завършва с "Perhaps, you could use some company", и клиента се издига с помоща на компанията до равновесно положение. Това е най-впечатляващото в рекламата, нагледно се втълпява как използването на услугата помага. И какво по-добро от това най-запомнящият се елемент да е на финала.
Остава въпросът дали след поспадналия имидж на компанията, доколко добре ще се приеме посланието от клиентите...

Share

22.09.2011 г.

БЪЛГАРО-АМЕРИКАНСКА ХИПНОЗА

Ето и първата статия на гост-блогър в The Marketing Blog. Това е Евгени Митев.

Вървя си аз по бул.България в столицата и пред очите ми изниква билборд с най-новата реклама на Българо-Американската Кредитна Банка. Вместо да ме хипнотизира обаче, рекламата предизивика в мен разочарование от лошия вкус и липсата на естетически усет.

Все съм си мислел, че банката е Американска, но като проверих в интернет се оказа, че може би такова е само името. 4
9.99% от акциите се държат от Цветелина Бориславова. Разбира се, този факт поставя други въпроси, но не му е тук мястото те да бъдат обсъждани. По-важно е да се каже, че този имидж е вече използван от рекламната агенция Ad Once в Русия
, a освен това напомня на киселото мляко "Хипноза", станало известно със смелия си и донякъде смешно-нелеп продуктов дизайн.


Не по-малко н
елепо е вниманието на целевата аудитория да се правивлича с хипнотизираща геометрия, символите на Ин и Ян и намек за числото 69 в центъра. Използването на намек за хипноза в реклама на банка вреди на имиджа и сериозността на банката и най-вероятно резултатите от тази кампания ще го докажат. Боравенето с пари изисква напълно противоположно състояние от това "да си в транс", освен, ако парите не са в особено големи размери и получени по нечестен начин. Слоганът на банката гласи "Печелите повече от пари", но липсва ясна връзка между него и визията. Кое е това "повече"? Трансът? Хипнозата? Сънят на разума? Не знам дали и колко ще спечеля, но засега ще се въздържа да спестявам в БАКБ. Ето това е историята на това как един билборд отблъсква един клиент, докато едни рекламодатели и едни рекламисти са в транс и сънуват измамни стратегии. Българският потребител става все по-внимателен и чувствителен към начините, по които се подхожда към него, пример за което е нашумелият сличай с ИКЕА. Ето защо е особено важно всички детайли от маркетинговата комуникация да бъдат внимателно премисляни и гледани с критично и независимо око, каквато междувпорчем е и целта за съществуването на този и сходни на него независими блогове.

Нека погледнем как се прави банкова реклама в Норвегия:


Освен контрапункта мечта-реалност, прави впечатление и друго. Неслучайно действието в тази реклама на банка се развива в спалнята. Домашното пространство е типично женско - сигурността, защитата, грижите за детето, а спалнята е едно от най-защитените пространства, каквото е и банковото пространство. Джордж Клуни добавя стойност към рекламния ефект, а за нас остава сравнението между българо-американската банкова реклама и тази от Норвегия.
Share

24.08.2011 г.

Solar summer festival и маркетинг чрез смартфони

Понеже отпускарският сезон предполага по лежерни теми реших да напиша нещо за музикалните събития по морето от гледна точка на маркетинга. По-точно, това са активностите на "Какао" по време на събитията от Solar Summer festival. Туборг и Марлборо бяха основните застъпени марки по време на продължилия 12 дни фестивал. Съответно, рекламни дисплеи за първата марка и същите плюс промоутъри за втората.

Въпроса е след пускането на QR code на бутилката, кога може да станем свидетели на augmented reality приложения за смартфони за рекламните дисплеи, при тези събития на открито. По този начин с насочването на телефона си към тях забавляващите се хора могат да получат полезна за момента информация, като например името на трак-а който върви по време на партито, други умело позиционирани (не толкова набиващи се на очи рекламни съобщения), както и ред друга информация за времето, какви напитки се предлагат и.т.н. Това е накратко идеята ми относно маркетинга чрез смартфони при този тип събития. Очаквам да чуя какво мислите по това предложение.
И накрая, ето нещо лятно за слушане .

Share

28.07.2011 г.

А ти как ги виждаш нещата?

Малко съм писал за фейсбук кампании, но този път просто нямаше как да не отбележа тази на Националният природонаучен музей. Наистина доста добра идея и креативно изпъление, най-важното обаче е, че е напълно в тенденциите на Маркетинг 3.0 и овластяването на потребителите с марката/продукта. Казано по-просто направете популяризирането и изграждането на марката интересно и достъпно за потребителите и кампанията ви ще има неподозиран интерес/успех. В случая хората са провокирани да споделят своето виждане за нещата, като темата позволява използване на въображението до краен предел. Отделно, не бива да забравяме, че има и емоции за потребителя.

Въпрос: Доколко днес са популярни музеите (и в частност природонаучните) сред младите хора? И как можеш да предизвикаш интереса им в тази насока?

Ето го онлайн интереса. Естествено има и конкурс който мотивира допълнително участниците. Да кажем и за сезона на отпуските и ваканциите, че също е подходящ за тази кампания. Освен това при разгаряне на такъв тип вайръл, се пестят разходи от "стандартните " комуникационни канали, въпреки че и в тази кампания те присъстват, а и ефекта върху таргета е по-голям . Двигателят на кампанията са социалните медии.

Всъщност най-голямата провокация е контраста като по-голямата част от изображението е заета от "изкривената" ни представа за нещата.

Слоганът под формата на въпрос допринася за провокацията и е изцяло в стилистиката на таргета. Освен това комуникацията на рекламния материал директно подканя за посещение за да се направи сравнение между представа-реалност.

Интересно ще бъде да какво процентно увеличение ще доведе кампанията на посетителите в музея. А вие как ги виждате нещата?

Рекламна агенция:
Publicis
Клиент: Национален природонаучен музей


Share

3.07.2011 г.

Българска бира на световно ниво. Продължението.

Точно в средата на бирения рекламен сезон, наблюдаваме втора реклама на Загорка, която се явява продължение на първата от март месец .

Отново рекламата е адаптация на Zlaty Bazant от Хайнекен Словакия, както беше и предходната, и Сашо писа.

Това което е интересно е дали и там са я пуснали по средата на рекламния сезон или на следващата година след като цялата рекламна кампания е свършила и са искали да надграждат комуникацията след това. В България пускането става, когато BTL-а вече е заформен, по моловете вече има стрелки от типа в една поска норвежка сьомга, в другата посока италиански дрехи примерно и.т.н. Outdoor рекламата също е в напреднала фаза. Въпроса е дали от Загорка ще update-нат outdoor и in-store комуникацията, с напредването на ТВ рекламата. Момента е много тънък защото може да се смесят две комуникационни вълни, макар и втората да се явява непосредствено продължение на първата и дали ще може и BTL комуникацията да се доразвие толкова бързо (не остава много време до средата на септември). Потребителя вече е свикнал с комуникацията на първата вълна, и започва да посвиква и с тази в точката на продажбата. Дали това няма да го обърка или ще засили ефекта? Доста интересно започва да става, но ще се разбере в края на както вече се изразих "рекламния бирен сезон". По-вероятно е всичко да се прави както и в Словакия, но все още не е ясно. Разгара на разгръщането на една кампания е ключов момент и точно в него наблюдаваме промяна. Защо се прави точно сега? Локално решение ли е или продължаване на успешната външна стратегия?. В Словакия като са правили кампанията с идеята да бъде в две части ли е била и идеята им за по силно рекламно насищане на пазара ли е била?
Да кажем и нещо за самата реклама. Предвид, че и двете страни са били соц държави има някакъв момент на препратка в сценария "преди-сега", това е първата част от видеото. Във втората всичко е съвременно. Накрая е представено все по голямото онлай присъствие в живота на хората и бирата като едно от средствата за по-активен социален живот.
И накрая, говорейки за онлайн, ето и нещо съвсем непредставително и старо, коетo открих в slideshare.net.

Share

16.05.2011 г.

Един по-различен поглед върху Евровизия

Дюселдорф бе мястото, където се проведе Евровизия 2011. Много близо до сърцето на Европа, това е средноголям град, но доста космополитен и средище на много централи на големи компании, една от които тази на Метро, един от основните спонсори на събитието. Арената на действието беше над 50 хиляден футболен стадион с подвижен покрив, който превърнат в зала изглежда определено респектиращо. Той бе обвит с няколко рекламни пана с логото на конкурса, което присъстваше на много места в града.

Преди началото на концерта, пространствата пред залата бяха изпълнени от фенове, повечето оцветени в цветовете собствените си държави. Това което трябва да се отбележи е атмосферата, която те създаваха. Напълно непознати хора от различни страни се снимаха, радваха и празнуваха заедно. И ако някой се вгледаше по внимателно в пейзажа, щеше да забележи, вече все по-голямата единност на хората от различните държави на Стария континент. Гледката представяше обединена Европа, много хора с различни национални флагове, прегърнати и забавляващи се заедно. Имаше и няколко места „official merchandise”, откъдето посетителите можеха да си закупят почти всякакви артикули, брандирани с националния флаг и името на всяка от страните-участнички. Освен това дори и извън града над някои от пътищата имаше светлинни табла информиращи за Евровизия 2011. Летището също имаше знакова брандировка на събитието и още с кацането въвличаше гостите на града в атмосферата.

Във втория полуфинал бе и българското участие, в лицето на Поли Генова.
То беше доста ефектно, особено запалването на огньове под формата на кръг в центъра на сцената. Няколко групи българи, разпръснати в различни сектори на залата, подкрепяха сънародничката ни по време на изявата й.
Наистина нашата участничка заслужаваше да продължи напред, като песента й беше по-добра от повечето в този полуфинал. Най-бурните реакции, по време втория полуфинал, предизвика изпълнението на Швеция, което в действителност успя да вдигне на крака голяма част от залата.

Полуфиналът беше закрит от оригинално изпълнение на Flying Steps”, които изпълниха характерното си шоу, но този път под звуците на класическа музика. Точно на този тип музика, никой не очакваше да ги види да танцуват и тъкмо това направи тяхното изпълнение толкова специално. Погледното от друг аспект, музиката на немския композитор Бах и модерните танци на сънародниците му отFlying steps”, представиха връзката между минало и настояще, с почерка на страната-домакин. Много авангардно и ефектно изпълнение, точно като за завършек на полуфинал. Организаторите показаха и как се приковава внимание на голям брой публика, като музиката за това изпълнение беше по-тиха отколкото на самите участници. Ефектът бе подсилен от черно белите снимки на архитектурни шедьоври показани на големия централен екран осветяването на цялата арена в бяло.

Share

7.04.2011 г.

Топ 9 имена на БГ вафли!

Този път класацията не е топ 10, а топ 9. Можете спокойно да давате предложения за едната останала бройка...

9. Вафла Стокси.



8. Вафла Гепи.




7. Вафла Маца.



6. Стоичгол. Няма как да се подмине такава вафла.



5. Борец. Ако искате да сте здрави, изберете тази вафла.




4. Сиромашка радост а.к.а меки вафли с халва.




3. Криза. Най-лесният начин да се справите с кризата





2. Винкел. Не се нуждае от коментар!







1. Бачо Кольо. И първенеца в класацията е Баче Кольо!







Силен е brand naming creative-a при вафлите...
Share

24.03.2011 г.

Българска бира на световно ниво

Малко повече от една седмица се върти рекламата и ще се опитам да направя някакъв съвсем немеродавен анализ, който изобщо не претендира за изчерпателност. Първо за самата реклама. Видеото е по-фокусирано върху "главния герой" от миналогодишното, може би това е един от образите включен в brand framework-a, но е интересно да се види какви са другите. Копирайтингът е добър, но влиянието на музиката е много по-слабо в сравнение с други кампании. В представената картина, дълъг ден след който идва релакса и бирата има няколко контраста: чуждото срещу българското, работата срещу почивката, ден-вечер. Разбивката на деня в детайли показва лайфстайл елемента, който марката се опитва да наложи. И таргет потребителите й се стремят към него или го имат. Всички споменати неща, които централния персонаж потребява и ползва са достатъчно модерни и на места с fancy отенък. "Жадуването за нещо повече" по обяд напомня в средата за марката. И накрая пак се подчертава контраста света-България, даже има космополитен момент-"общувам с целия свят".


Идва и слогана, който е доста амбициозен и не знам дали това няма да изиграе лоша шега на марката. Проблемът е в представата на българина, че чуждите марки са по-добри от българските и това е отдавна залегнало в съзнанието му, и е трудно преодолимо въпреки, че тази целева група е по-гъвкава от много други хора. Именно възприемането на слогана ще играе важна роля за успеха на кампанията. Кампанията се опира на продължаването на стратегията на препозициниране на марката, но го прави твърде рисково. Тази реклама е завой в друго направление от "Дзън", предвид неуспеха й. Разбирам, че трябва да се следва дългосрочната стратегия и препозиционирането. Сега обаче летвата е вдигната много високо, на световно ниво. Как ще се разтълкува от целевите потребители, защото все пак това не е Хайнекен.
Share

28.02.2011 г.

Колекция от реклами на Евтерпа (специално, лимитирано издание)!

Чудно как все още никой не е събрал, подредил, систематизирал, класифицирал и обобщил рекламите на Евтерпа. Много рекламна мисъл "струи" от тях, а в допълнение със супер нестандартния маркетингов почерк нещата става наистина "убийствени". Започвам с най-популярната и разстърсваща реклама.

За къде без тази за противопърхотния шампоан. Забележете черната риза за контраст с пърхота и опаковката на самия шампоан, и накрая "отсеченото":"Край на пърхота"

А за тази реклама просто нищо не може да се каже.

За финал-the celebrity video.

Share

19.02.2011 г.

Топ 10 на българските ретро марки втора част

След големия успех на първата част по тази тема, както и многото предложения и коментари, логично беше да се направи продължение. Сега местата в класацията са от 20-11, взети са предвид някои марки от предложените в коментарите на предишната статия. Продължава приемането на предложения от ваша страна в коментарите под статията. Започваме с номер 20.
20. Шампоан Зелена Ябълка. Какво по естествено начало на класацията от това. В началото на 90-те едва ли от Арома са правили позициониране издържано по съвременните критерии и съобразено в детайли с таргета.

19. Чай жълт кантарион. Има го и днес, значи е имал силно equity.





18. Паста за зъби и Крем Бочко. Това въобще не го помня и е предложение от коментарите в предишната статия.



17. Цигари Арда. Нисък сегмент, различен до безкрайност с Marlboro Filter Plus например...




16. Ломско пиво. Отново "ниска марка". Навремето бутилката изобщо не е имала етикет...


15. Веро. Веро на Верила също беше предложено в предната статия и няма как да не се включи. Съвременните препарати са мнго напред в комуникацията, с доста засилено тв присъствие. Освен това, предпазват кожата, имат разлиюни аромати...
14. Зелена Ябълка. Този път става въпрос за напитката. Наистина много добър вкус. Сега има много зелени ябълки, включително водки.



13. Батерия Никопол. Когато никой не беше чувал за Duracell и Energizer, това беше универсалната батерия.


12. Паста за зъби Мечо. С плодов вкус и единствената, която не горчеше и не беше неприятна тогава за децата. С много силно unique selling propositon и затова без конкуренция.
11. Суха паста Балкан. И така първото място във втора част или 11тото в общото калсиране е за емблематичната паста Балакан. Запазена и до днес в магазинната мрежа.


И един бонус: ретро бг бутилка на Кока-Кола:

Share

13.02.2011 г.

Маркетинг на цигари част 3


След като тази тема беше разгледана в две части досега на блога - първа и втора, за продължение ще разгледаме кутията-слайдер на Marlboro Filter Plus. Пусната в резултат на стартиралото развиване на портфолиото от марки и обновяване на бранд архитектурата през 2008 година.
Направено по нея за да привлича потребителите най-общо казано е:
  • на първо място слайдера, който прави отварянето "по-специално".
  • леко грапавата повърхност под формата на точки
  • вдлъбнатата на няколко места кутия
  • поредицата лога във формата на лента, като червеното е изключително контрастно на останалите
  • силната комуникация на опаковката
  • дизайнът като цяло
Ето как, когато се концентрират много ресурси върху опаковката самата тя също допринася за привличането на потребителя. Въпреки многото ограничения върху маркетинга на цигарените компании, те продължават да намират добри/креативни начини да направят марките си привлекателни.
Share

3.02.2011 г.

Рекламните кампании на Загорка

Остава около месец, месец и малко до началото на рекламните кампании на марките бира. Точно като започне да наближава пролетта и бирените компании започват рекламата, за да може до към месец май , когато се навлезе в силния продажбен сезон, да е изградила солиден мотив в съзнанието на потребителите на бира. Какви ще бъдат те, как ще продължат миналогодишните такива и как ще се впишат в стратeгиите на изграждане на марките? Какво следва след "Дзън" за Загорка, ще бъде ли продължена или ще се попромени.
Въобще започналото препозициониране на Загорка и
Ариана от преди няколко години е интересно, както и наблюдаването на развитието му. Особено при първата марка защото да изградиш бг марка бира като висок клас си е доста трудно, поради ред причини. Препозиционирането започна някъде през март 2008 с новата бутилка, а една бутилка е добра когато дори без етикет потребителя може да разпознае веднага марката. Ще видим как ще се продължи стратегията на Загорка. Като цяло, компанията остана само във висок и среден сегмент с марките си. В резултат на това, може да ползва допълнителен "премиален" ефект за "по-ниските" си марки бира(пр.
Ариана) и по този начин още повече да се отличават от конкурентните си. Освен това, бирата е силно питие в страната. От друга страна това си е смело решение имайки предвид, че България по принцип си е "low-cost"пазар. И докато за Ариана може би трябва да се очаква стандартно продължене на комуникацията от миналата година (момента с приятелите), при Загорка е още по-интересно, защото кампанията Дзън зададе нова посока и нейното продължение ще е любопитно. Дали просто ще е доразвиване, надграждане или пък "опиране" на основните "неща" и по-сериозна промяна ще разберем след месец. "Дзън" добави стойност в "обличането" на марката в новия й образ и възприятието й.
Share

14.01.2011 г.

Рекламата на българския туризъм

От известно време се завъртяха последните реклами, имащи за цел да промотират българския туризъм. Ето една от тях. Кажете си мнението за рекламата на българския туризъм? Kакво мислите, като цяло, за кампанията?
Share

7.01.2011 г.

Позициониране на Savex premium

Савекс нюансира ниския сегмент и по точно най-високата му част с бранд екстеншъна Премиум. Позиционирането е между ниския сегмент и средния сегмент, в най-високата точка на ниския. Комуникираното предимство на марката е че предлага качествена разлика спрямо конкурентите от същия сегмент. Праха се представя като "премиум" продукт в ниския сегмент т.е марката иска да добие конкурентно предимство в сегмента като прилага комуникационните елементи на марките от по-високите класове. Всъщност, Савекс Премиум е по близо до средния сегмент отколкото до ниския иначе казано по близо до например Тема отколкото до Савекс Urban. Логиката е била да се създаде "премиум" усещане у потребителите на нисък клас в продуктовата категория и това да повлияе на решението им за покупка. Освен това идеята е била бранда Савекс да насища по-пълно "пространството" между ниския и среден сегмент.
Share