28.02.2011 г.

Колекция от реклами на Евтерпа (специално, лимитирано издание)!

Чудно как все още никой не е събрал, подредил, систематизирал, класифицирал и обобщил рекламите на Евтерпа. Много рекламна мисъл "струи" от тях, а в допълнение със супер нестандартния маркетингов почерк нещата става наистина "убийствени". Започвам с най-популярната и разстърсваща реклама.

За къде без тази за противопърхотния шампоан. Забележете черната риза за контраст с пърхота и опаковката на самия шампоан, и накрая "отсеченото":"Край на пърхота"

А за тази реклама просто нищо не може да се каже.

За финал-the celebrity video.

Share

19.02.2011 г.

Топ 10 на българските ретро марки втора част

След големия успех на първата част по тази тема, както и многото предложения и коментари, логично беше да се направи продължение. Сега местата в класацията са от 20-11, взети са предвид някои марки от предложените в коментарите на предишната статия. Продължава приемането на предложения от ваша страна в коментарите под статията. Започваме с номер 20.
20. Шампоан Зелена Ябълка. Какво по естествено начало на класацията от това. В началото на 90-те едва ли от Арома са правили позициониране издържано по съвременните критерии и съобразено в детайли с таргета.

19. Чай жълт кантарион. Има го и днес, значи е имал силно equity.





18. Паста за зъби и Крем Бочко. Това въобще не го помня и е предложение от коментарите в предишната статия.



17. Цигари Арда. Нисък сегмент, различен до безкрайност с Marlboro Filter Plus например...




16. Ломско пиво. Отново "ниска марка". Навремето бутилката изобщо не е имала етикет...


15. Веро. Веро на Верила също беше предложено в предната статия и няма как да не се включи. Съвременните препарати са мнго напред в комуникацията, с доста засилено тв присъствие. Освен това, предпазват кожата, имат разлиюни аромати...
14. Зелена Ябълка. Този път става въпрос за напитката. Наистина много добър вкус. Сега има много зелени ябълки, включително водки.



13. Батерия Никопол. Когато никой не беше чувал за Duracell и Energizer, това беше универсалната батерия.


12. Паста за зъби Мечо. С плодов вкус и единствената, която не горчеше и не беше неприятна тогава за децата. С много силно unique selling propositon и затова без конкуренция.
11. Суха паста Балкан. И така първото място във втора част или 11тото в общото калсиране е за емблематичната паста Балакан. Запазена и до днес в магазинната мрежа.


И един бонус: ретро бг бутилка на Кока-Кола:

Share

13.02.2011 г.

Маркетинг на цигари част 3


След като тази тема беше разгледана в две части досега на блога - първа и втора, за продължение ще разгледаме кутията-слайдер на Marlboro Filter Plus. Пусната в резултат на стартиралото развиване на портфолиото от марки и обновяване на бранд архитектурата през 2008 година.
Направено по нея за да привлича потребителите най-общо казано е:
  • на първо място слайдера, който прави отварянето "по-специално".
  • леко грапавата повърхност под формата на точки
  • вдлъбнатата на няколко места кутия
  • поредицата лога във формата на лента, като червеното е изключително контрастно на останалите
  • силната комуникация на опаковката
  • дизайнът като цяло
Ето как, когато се концентрират много ресурси върху опаковката самата тя също допринася за привличането на потребителя. Въпреки многото ограничения върху маркетинга на цигарените компании, те продължават да намират добри/креативни начини да направят марките си привлекателни.
Share

3.02.2011 г.

Рекламните кампании на Загорка

Остава около месец, месец и малко до началото на рекламните кампании на марките бира. Точно като започне да наближава пролетта и бирените компании започват рекламата, за да може до към месец май , когато се навлезе в силния продажбен сезон, да е изградила солиден мотив в съзнанието на потребителите на бира. Какви ще бъдат те, как ще продължат миналогодишните такива и как ще се впишат в стратeгиите на изграждане на марките? Какво следва след "Дзън" за Загорка, ще бъде ли продължена или ще се попромени.
Въобще започналото препозициониране на Загорка и
Ариана от преди няколко години е интересно, както и наблюдаването на развитието му. Особено при първата марка защото да изградиш бг марка бира като висок клас си е доста трудно, поради ред причини. Препозиционирането започна някъде през март 2008 с новата бутилка, а една бутилка е добра когато дори без етикет потребителя може да разпознае веднага марката. Ще видим как ще се продължи стратегията на Загорка. Като цяло, компанията остана само във висок и среден сегмент с марките си. В резултат на това, може да ползва допълнителен "премиален" ефект за "по-ниските" си марки бира(пр.
Ариана) и по този начин още повече да се отличават от конкурентните си. Освен това, бирата е силно питие в страната. От друга страна това си е смело решение имайки предвид, че България по принцип си е "low-cost"пазар. И докато за Ариана може би трябва да се очаква стандартно продължене на комуникацията от миналата година (момента с приятелите), при Загорка е още по-интересно, защото кампанията Дзън зададе нова посока и нейното продължение ще е любопитно. Дали просто ще е доразвиване, надграждане или пък "опиране" на основните "неща" и по-сериозна промяна ще разберем след месец. "Дзън" добави стойност в "обличането" на марката в новия й образ и възприятието й.
Share