12.04.2012 г.

Как се рекламират бизнес кредити в България?

Отново като гост-блогър се изявява Евгени Митев.

Представете си, че сте банка и искате да рекламирате кредити насочени към малкия и среден бизнес. Как ще подходите, за да събудите духа на предприемчивостта в целевата аудитория? Каква история ще разкажете? Какви кадри ще покажете? Какво послание ще изкажете? Нека видим как са се справили пет банки представени на българския кредитен пазар - Булбанк, ПИБ, ДСК, Пиреос и Прокредит.

Рекламата на Булбанк акцентира върху "Истинските герои", които "си знаят своето" и са самостоятелни и постоянни в решенията си. Добре разказана и показана история, кадри с брашнени ръце месещи хляб, сякаш месят своето бъдеще ("Истинските герои сами изработват мечтите си"). Добро впечатление прави умереният и мъдър слоган "Животът е низ от върхове и падове. Ние сме до вас и при двете". Интересен подход е, че банката се хвали със своя клиент, а не обратното. Ето и самата реклама:

При рекламата на Първа Инвестиционна Банка отново имаме кадри с месене и печене на хлябове, които бързо се редуват и придават краткост и динамика на разказаната история, лишавайки я от специални художествени внушения. За разлика от Булбанк е подходено с класическия тип "Клиентите за нас" - кредитополучателят лично демонстрира увереността от успеха си и хвали банката "Със стабилна банка бизнесът върви по-гладко", съчетано с кадри от гладко вървяща поточна линия:

Отличителна в рекламите на бизнес кредити е тази на Банка ДСК:

Разказът находчиво започва с отрицание на национален предразсъдък - "Не е вярно, че българите чакат цял живот да им се случи нещо хубаво", а продължението разказва и показва защо това е така. Действащите лица не стоят да чакат и са представители на целевата аудитория - земеделци, хлебари, винари, дърводелци - "хора, които са взели бъдещето си в свои ръце". И те като хлебарите на Булбанк работят до късно. Те са хора, които "не говорят, а действат", имат план и вярват в себе си. Тук идва моментът за внушението "вие имате план, а ние имаме средства", поставя се акцент върху доверието "Вярваме в хора, които вярват в себе си" и "60 години доверието е взаимно". Кадрите са перфектно заснети, монтирани и озвучени, създадено е усещане за утро, за започващ ден, за нещо ново.
Историята, която разказват от Банка Пиреос представлява поредица от звуци и кадри от деловото ежедневие:

Импресията е съставена от образи на офисни предмети, поточни линии, комбайни жънещи пшеница и възобновяеми енергийни източници, които биват обяснени от посланието "Превръщаме вашият бизнес в мелодия на успеха". Не знам защо, но докато гледах рекламата се сетих за ръченицата от симфоничната сюита на Петко Стайнов "Тракийски танци", с която едно време започваше предаването "Бразди":

Рекламата на ПроКредит Банк започва с въвеждащ кадър на младия екип на банката строен като своеобразна малка армия. По-нататък се утвърждава, че банката се е посветила на малкия и среден бизнес, което е визуализирано като посещение на банкови чиновници в кухня на ресторант, моден магазин, кравеферма и добре известната на всички земеделска нива. Младите банкери скъсяват дистанцията между тях и целевата си аудитория като сервират, мият чинии, хранят теленце, косят и товарят сено и сипват нафта в трактор, но с уговорката, че "всеки трябва да прави това, в което е най-добър". Разказът завършва с послание, от което има още какво да се желае - "Необикновени неща за обикновени хора".


Избрахте ли си кредит? Кое е различното при всяка банка?

И така, бихме могли да обобщим:
  • Уникредит се гордее с клиентите си
  • Клиентите на ПИБ се гордеят с банката си
  • ДСК дават кредит на доверие на клиентите си
  • Пиреос превръщат бизнеса в хармонична мелодия
  • ПроКредит скъсява дистанцията между необикновеното и обикновеното
Какъв е изводът?

Малкият и среден бизнес в България заслужават Голямо уважение. Уважение не само от българските банки, но и от правителството, но това е друга тема. Един приятел ми сподели: "Позитивна реклама на банкови кредити ми звучи като позитивна реклама на хероин - закачиш ли се, трудно се измъкваш". И накрая нека завършим с една улична мъдрост: Some people are so poor, all they have is money (Някои хора са толкова бедни, че всичко което имат са парите)

Що се отнася до моята гледна точка/авторът на блога/, най-въздействаща е рекламата на ДСК, най-вече заради репликата "хора които искат да работят за себе си, а не за заплата". Това е ярко идентифициране на таргета, като същевременно се изтъква и подчертава неговата значимост. Този цитат, е и един вид своебразен "call to action".

Share

4 коментара:

  1. Hi there, You've done an incredible job. I'll
    definitely digg іt and pегѕonallу ѕuggеѕt to my friеnds.

    I'm confident they'll be benefіted fгom thiѕ wеb ѕіtе.



    Here іs my web ѕіtе; kredyt pod zastaw domu rodzicEredyt pod zastaw domu w stanie surowym

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен04 март, 2013

    Lettered what to look at marriage counseling can avail you but much times I wasn't... The hubby whole kit and boodle entire metre and the it power effect in minus outcomes that would not serve in your relationship recuperation.

    Also visit my web site - marriage counseling jacksonville fl

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен15 март, 2013

    Αω, this ωas аn extгemеly niсе pοst.
    Fіnding the time anԁ аctual effort
    to geneгаte a very good аrtісle… but whаt can I ѕay… I hеѕitatе a lot аnd dοn't manage to get anything done.

    Also visit my web blog - unlock apple iphone

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен26 април, 2013

    "хора които искат да работят за себе си, а не за заплата"

    Мен пък това ме обижда. Наскоро пак се натъкнах на тази реклама, и ми беше чудно дали и някой друг не го приема за обидно. Казват ти в очите "от тебе нищо не става, бъди си роб на работодателите!". Как иначе да го приема? Имаше и друг начин да го кажат, без да изкарват работниците балами. Самоинициативата е хубаво нещо, но това че някой не си създава сам бизнес не значи, че е идиот, понеже "работи за заплата".

    ОтговорИзтриване